חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
enosseT leirA .rD

שחזור שד אלופלסטי (מבוסס משתלים או מותחנים)

הסבר כללי על שחזור שד ניתן לקרוא כאן.
על משתלים לשדיים ניתן לקרוא כאן.

ניתוחים לשחזור שד אלופלסטי

לרוב (אך לא תמיד), נבחר במשתלים אנטומיים אשר מאפשרים להגיע למראה הקרוב יותר לשד הטבעי בהיעדר רקמת שד עצמית שתסתיר את המשתל.
מותחנים הם משתלים המגיעים ריקים ממילוי, וניתן לנפח אותם בפגישות חוזרות במרפאה, בדקירת מחט דרך העור. הם מיועדים למתיחת העור (בדומה להריון) במקרים בהם עקב הכריתה אין מספיק עור כדי לכסות משתל קבוע, או שמעוניינים בשד גדול יותר מזה שהיה טרם הכריתה. לאחר סיום תהליך הניפוח, ניתן להחליפם למשתל רגיל בניתוח נוסף (המותחן לא מיועד להישאר לנצח בגוף היות והוא מעניק לשד המשוחזר מראה ומגע שונים מאוד ממשתל קבוע).
קיים גם סוג משתל אשר מלא חלקית בסיליקון, ובחלקו יש אזור שניתן לנפח במרפאה. באופן זה הוא מתפקד כמותחן אשר אין צורך להחליפו בניתוח נוסף. משתלים אלו סבלו בעבר מכשלים טכניים שונים
והיום אינם פופולריים. 

בניתוח שחזור שד מיידי

לאחר סיום הכריתה אנו מבצעים הערכה של מצב העור ושריר בית החזה. בהתאם להערכה זו נחליט אם ניתן להחדיר משתל קבוע, או שיש צורך במותחן. בשחזור שד אלופלסטי מאוחר לרב נזדקק למותחן.
בניתוח אנו מכינים כיס פנימי למשתל/מותחן. הכיס מורכב משריר בית החזה, אשר תחתיו יוכנס המשתל או המותחן, ומרקמות נוספות באזור. לעיתים נזדקק גם ליריעת תחליף עור (ירעה ביולוגית, רשת ביולוגית, או רשת סינטטית) להשלמת הכיס הפנימי. לאחר השתלת המשתל או המותחן, נעצב את העור באופן שיאפשר השגת שחזור מיטבי. לעיתים ניתן גם להניח את המשתל מעל השריר. ניתוח זה מאפשר החלמה קלה ומהירה יותר, אבל היכולת לבצעו תלויה בעובי העור וכמות רקמת השומן. ניתוח זה אינו מתאים לכל מטופלת.

מהניתוח המטופלת יוצאת עם נקזים אשר מנקזים הפרשות מהשד. נקזים אלו ישארו במקומם למשך מס׳ ימים, עד הגעה להפרשה יומית מינימלית. תהליך ההחלמה מאופיין לרב בכאבים ברמה בינונית אשר נשלטים ע״י נוגדי כאבים, ובצורך ״ללמוד״ חלק מהתנועות מחדש.
היות והמשתל או המותחן מונחים לעיתים מתחת לשריר בית החזה, אשר לו תפקידים חשובים בהנעת הכתף והזרוע, ותפקודו נפגע בעקבות השימוש שאנו עושים בו לצורך השחזור, יש ללמד ולתרגל שרירים אחרים סביב הכתף לתפוס את מקומו. תרגילי פזיותרפיה ופעילות יומיומית רגילה מסייעים בכך.
משך האשפוז לאחר הניתוח נע בין יומיים-שלושה לבין שבוע ויותר, בהתאם לקצב ההחלמה האישי. רב המטופלות יוכלו לחזור לחיי יומיום ברמה סבירה תוך שבועיים-שלושה, ולפעילות ספורטיבית בתוך שישה שבועות.
יש לזכור כי ניתוח זה, בין אם מדובר בשחזור עם משתל, ובין עם מדובר בשחזור אם מותחן, מהווה את תחילת התהליך, כאשר פעמים רבות נזדקק לניתוחים נוספים לתיקון צלקות, שיפור מרקם העור, תוספות נפח מקומיות באמצעות הזרקת שומן, או שחזור פטמה.