חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
enosseT leirA .rD
שאיבת שומן

שאיבת שומן

מזה מס׳ שנים מחזיקה שאיבת שומן בכתר הפרוצדורה הכירורגית הנפוצה בעולם, לא רק בתחום המצומצם של עיצוב הגוף, כי אם בכל תחומי הכירורגיה הפלסטית גם יחד. בשאיבת שומן אנו מסירים מצבורי שומן עקשניים אשר חורגים מקווי הגוף הרצויים, ופוגעים במראה. חשוב לציין כי אין מדובר בניתוח לירידה במשקל, וכי כמויות השומן המוסרות לא יכולות לפתור מצבים של משקל יתר

הניתוח נועד לעיצוב הגוף כאשר נמצאים במשקל הרצוי או קרוב אליו. לדוגמה: ניתן להצר את היקף המותן ואף לצמצם את מידת המכנס הנדרשת ובכך להתאימו לגוף, לעכוז או לירכיים, אך לא יתקבל שינוי משמעותי במשקל בעקבות ניתוח שכזה.

מה עושים בניתוח?

ניתוח שאיבת שומן מתבצע לרב בהרדמה מלאה. בניתוח נחדיר אל רקמת השומן באזור המטופל תמיסה פיזיולוגית (עם תרופות שונות שמטרתן להקל על כאבים ולצמצם דימומים), אשר תעזור בפירוק מצבורי השומן.

לאחר מכן, דרך נקבים בגודל כ 1 ס״מ נבצע שאיבה של השומן העודף ע״פ התכנון טרם הניתוח. בסיום הניתוח העור באיזור השאיבה מתישר אל הקווי המתאר של האזורים סביבו ומתקבלת צללית גוף אחידה והרמונית. הצלקות הנותרות הן לרב קטנות וחבויות, וקשה מאוד להבחין בהן.

יש לציין כי רב שאיבות השומן נעות בטווח שבין ליטר אחד ועד 4-5 ליטר, כאשר מעל 6 ליטר, הניתוח נחשב מסוכן ולא נהוג לשאוב נפחים בתחום זה.

למי מתאים הניתוח?

ניתוח שאיבת שומן מתאים למי שנמצא במשקל יציב וסובל ממצבורי שומן שאינם מגיבים לדיאטה, ופוגעים בקוי המתאר של הגוף.

לעיתים לאחר ירידה במשקל ישארו מצבורי שומן בבטן תחתונה, במותניים או בעכוז. מצבורי שומן אלו יטופלו בשאיבת שומן. חשוב לזכור שבחודשים הראשונים לאחר סיום ירידה במשקל, פיזור השומן בגוף עדיין משתנה.

לכן נעדיף לבצע שאיבת שומן למי שכבר יציב במשקל החדש מס׳ חודשים, ועדיין סובל ממצבורי שומן. כמו כן, לאחר ניתוח שאיבת שומן חלה התכווצות קלה של העור באזור הניתוח, אך בנוכחות עודפי עור גדולים, תהליך זה לא יפתור את הבעיה ויש לפנות לניתוחים הכוללים כריתת עור עודף (מתיחת בטן, מתיחת זרועות, הרמת ירכיים וכו').

האזורים בהם שאיבת שומן היא פתרון יעיל ונפוץ הם: מותניים, בטן תחתונה, בטן עליונה, צידי בית החזה וזנב השד, חלקן החיצוני של הירכיים, חלקן הפנימי של הירכיים, מצבורי שומן מעל ופנימית לברכיים, וצוואר.

לכמה זמן מחזיק הניתוחומה קורה אם משמינים?

כל עוד שומרים על משקל יציב, תוצאות שאיבת השומן צפויות להישמר. במידה ועולים במשקל, פיזור השומן החדש יהיה שונה במעט מפיזור השומן טרם הניתוח.

פוטנציאל צבירת השומן של איזורי הגוף שעברו שאיבת שומן יורד. הן בשל הצטלקות פנימית, והן בשל אובדן תאי שומן (אובדן עליו יפצו תאי שומן שנותרו, ותאי שומן חדשים, אשר בניגוד למה שחשבו בעבר, מסוגלים להתחדש). לפיכך השומן הנצבר יתפזר לאזורים אחרים בקרבת או במרחק מהאזור שטופל.

האם יש סוגים שונים של שאיבת שומן?

כן. ישנם סוגים רבים של שאיבת שומן, כאשר הסוגים השונים נבדלים בינהם באופן פירוק רקמת השומן. ישנן טכניקות המתבססות על המסה של רקמת השומן באמצעות כמויות גבוהות מאוד של תמיסה פיזיולוגית, וישנן טכניקות המתבססות על העברת אנרגיה בצורת ויברציה, אולטרהסאונד, או לייזר לרקמת השומן ע״מ לפרקה.

לכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות, כאשר ע״פ הספרות המדעית, השיטות אשר מבוססות על כמויות נוזלים רבות שומרות היטב על העור, אך מכבידות מאוד על מערכות הגוף, ומקשות על ההתאוששות, בעוד השיטות המבוססות על אולטראסאונד או לייזר, מסכנות את שלמות העור ומתאפיינות בפרופיל בטיחות בעייתי יותר.

אני דוגל בביצוע שאיבה מרקמת השומן העמוקה, באמצעות רטט, וכאשר יש צורך גם בהזרקת שומן אעדיף שימוש בטכניקת BODY JET אשר עושה שימוש בסילון תמיסה פיזיולוגית לפירוק השומן.

שתי השיטות מגנות על העור בצורה מיטבית, ומאפשרות שימוש בכמויות סבירות של תמיסה פיזיולוגית, מה שמקל על מערכות הגוף ולכן גם על תהליך ההתאוששות מהניתוח.

שיטת BODY JET גם שומרת היטב על תאי השומן ומרכזת אותם באופן שמקל על הזרקתם החוזרת לאיזורים אחרים בגוף.

כיום גם הופכות נפוצות שיטות להקפאת שומן אשר אמורות להוות אלטרנטיבה לשאיבת שומן. יש לזכור כי שיטות אלו אינן מתאימות לכל מטופל, יכולות להחליף שאיבה קטנה בלבד, והתוצאה מתקבלת רק לאחר מס׳ חודשים.

האם ניתן לשלב שאיבת שומן עם ניתוחים אחרים?

כן. שאיבת שומן יכולה להתבצע כחלק מניתוחים אחרים או בשילוב עימם. לדוגמא – במהלך הרמת צוואר, מתיחת זרועות, או הרמת ירכיים לרב נתחיל בריקון האזור משומן ע״י שאיבה. כמו כן פעמים רבות נסיים מתיחת בטן או הקטנת שדיים בשאיבה מצידי הבטן או השד בהתאמה. בנוסף, לעיתים נבצע שאיבת שומן מאזור אשר אינו חלק מהניתוח הראשי.

למשל הקטנת שדיים עם שאיבת שומן מהירכיים. חשוב לזכור כי ההשפעה של שאיבת שומן על מערכות הגוף היא ניכרת, בעיקר בשאיבות גדולות, ולכן ננסה לצמצם ככל הניתן את גודל השאיבה כאשר במקביל מבוצע ניתוח גדול אחר.

ההחלמה מהניתוח

ההחלמה משאיבת שומן לרב כרוכה בבצקות הנובעות מהטראומה לרקמות העמוקות, ומהנוזלים שהוחדרו במהלך הניתוח. בצקות אלו יספגו ויעלמו תוך מס׳ שבועות.

כאן המקום לציין כי שיטת BODY JET מתאפיינת במיעוט יחסי של בצקות. כמו כן צפויים כאבים באזורי השאיבה (בעיקר מותניים וירכיים) למשך מס׳ ימים לאחר הניתוח. מדובר בכאבים הדומים מאוד לכאבי שרירים לאחר אימון קשה, ולרב ניתן להתגבר עליהם באמצעות נוגדי כאבים.

בשאיבות שומן גדולות ההחלמה תתאפיין גם בחולשה ניכרת ועייפות בימים שלאחר הניתוח.

בשבועות הראשונים לאחר הניתוח יש להשתמש בחבישת לחץ בהתאם לאיזור הניתוח (מכנסון, חגורה וכו') ולהימנע מפעילות ספורטיבית ומשחייה בים ובבריכה. לעבודה או לימודים לרב ניתן לחזור תוך 10 ימים עד שבועיים.

מהם הסיכונים בשאיבת שומן?

הסיכונים העיקריים בשאיבת שומן הם דימום, זיהום, פגיעה בשלמות העור, אי סדירות של העור, צלקות בולטות, ותסחיף שומני. דימום לאחר שאיבת שומן לרב יפתר באמצעות הלחץ שמפעילה חבישת הלחץ, ונדיר שנזדקק להתערבות כירורגית לעצירתו. גם במקרה של זיהום סביב שאיבת שומן, נדיר מאוד שנזדקק להתערבות ולרב הנושא יפתר ע״י טיפול אנטיביוטי.

במידה וישנה פגיעה בשלמות העור, לעיתים נזדקק לטיפול שמרני או כירורגי, וכך גם במצב של אי סדירות של העור אשר עלולה לחייב הזרקת שומן לאזור.

תסחיף שומני הוא סיבוך נדיר מאוד, אך עלול לגרום לחסימת כלי דם ואף למוות. הדיווחים בנושא זה בספרות הם מועטים ביותר.

לסיכום, שאיבת שומן היא הפרוצדורה הכירורגית הנפוצה ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית. קיימים סוגים רבים של שאיבות שומן, והשאיבות השונות אף נחלקות בהתאם להיקף השאיבה. ככל ששאיבת השומן גדולה יותר ההחלמה קשה יותר, אך התוצאה ניכרת יותר.

שאיבת שומן

רוצה לשאול שאלה?
לקבוע פגישה?

השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם