חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
enosseT leirA .rD
ניתוח מתיחת צוואר

ניתוח מתיחת צוואר

ניתוח מתיחת צוואר נועד לטפל בעודפי עור ושומן בצוואר, סנטר כפול, או ״מיתרים״ לצידי קו האמצע של הצוואר. ניתוח זה שייך לתחום הצערת הפנים וניתן לבצעו בנפרד, או בשילוב עם ניתוחים נוספים. בניתוח זה אני מקפיד על יצירת צורת צוואר המתאימה למבנה הגוף והפנים תוך השגת מראה מתוח וצעיר

מהי מטרת הניתוח?

מטרת הניתוח היא לקבל צוואר בעל מראה צעיר ורענן המתאים לצורת הפנים. למשל, למטופל/ת בעל/ת פנים ארוכים וצרים נשאף להשיג מראה צוואר רזה וארוך בעל קוים וזיות מוגדרות היטב, בעוד שלמטופלים בעלי תווי פנים מלאים ועגולים נשאף למראה צוואר ״רך״ עם קוים עגולים תוך שימור ההרמוניה עם מראה הפנים.

בכל מקרה נשאף להעלים את צניחת העור, או עודפי השומן, וכן לרכך ״מיתרים״ שריריים המשווים לצוואר מראה מאומץ.

מה עושים בניתוח?

בניתוח אני מסיר עודפי עור ומותח את העור העודף אל מאחורי האוזן. בנוסף אני מסיר (בשאיבה או בכריתה ישירה) עודפי שומן, מרכך ״מיתרים״ שריריים המופיעים לרב משני צידי קו האמצע, ומהדק את שריר הצוואר לצדדים.

לעיתים יש צורך לבצע גם תפירה עמוקה בקו האמצע של הצוואר ע״מ להסתיר סחוסים בולטים במרכז הצוואר. פעולות אלה מאפשרות לי להגדיר בצורה טובה את הזוית שבין הצוואר לבין רצפת הפה והלסת התחתונה.

הצלקות בניתוח זה ממוקמות לרב מאחורי האוזן, אך לעיתים יש צורך בהוספת צלקת קטנה בקדמת תנוך האוזן. הצלקות באזורים אלו מחלימות היטב, ולרב קשה מאוד להבחין בהן לאחר סיום תקופת ההחלמה.

למי מתאים הניתוח?

הניתוח מתאים לכל מי שסובל מצניחת עור בצוואר, סנטר כפול, או ״מיתרים״ שריריים עם מראה צוואר מאומץ או מקומט, בין אם הזדקנות הצוואר מופיעה ביחד עם הזדקנות כללית של אזור הפנים או בנפרד.

יש לציין כי לעיתים מראה של סנטר כפול נובע ממבנה סנטר קטן או אחורי, ואז הפתרון יהיה הדגשת הסנטר באמצעות שתל סיליקון, לעיתים ללא צורך במתיחה של הצוואר עצמו.

היות ומבנה הפנים והצוואר שונה מאדם לאדם, טווח הגילאים לניתוח רחב ביותר (אפילו יותר מטווח הגילאים לניתוח מתיחת פנים), ואנו נתקלים במטופלים/ות החל מהעשור הרביעי לחייהם.

כמה זמן מחזיקה תוצאת הניתוח מעמד?

תוצאות ניתוח מתיחת צוואר מחזיקות מעמד כ10 שנים, ולעיתים יש צורך לבצע את הניתוח יותר מפעם אחת במשך החיים. גם במהלך אותן שנים ישנה דינמיקה במראה הצוואר, אך לרב לא נראה חזרה מלאה של הצוואר למצבו טרם הניתוח, גם לאחר תקופה ארוכה בהרבה.

האם יש סוגים שונים של מתיחת צוואר?

כן. ניתוחים למתיחת צוואר נחלקים לפי עומק הרקמה המטופלת. ישנם ניתוחים המטפלים בעור בלבד. ניתוחים אלו הם בדר״כ קלים לביצוע וההחלמה היא פשוטה, אך הם מתאימים לצניחה קלה ביותר, ולרב כאשר ישנה צניחה משמעותית של הצוואר, ניתוחים אלו יחזיקו מעמד זמן קצר ביותר (מס׳ חודשים).

מן העבר השני ישנם ניתוחים המתבצעים בעומק הצוואר, וכוללים הסרה של בלוטות רוק ומבנים אחרים. ניתוחים אלו מעלים את רמת הסיכונים בניתוח באופן ניכר, ומחקרים הוכיחו שהם אינם יעילים מעבר לניתוחי הרמת צוואר אחרים.

אני דוגל בניתוח בעומק שריר ההבעה של הצוואר, באופן שמאפשר עיצוב פנימי של מראה הצוואר, תוך שמירה מירבית על בטיחות המטופל, ועיצוב נפרד של העור ורקמת השומן השטחית.

באופן זה אני מסוגל לקבל תוצאה קוסמטית מצויינת תוך ביצוע ניתוח בטוח וצמצום תופעות הלוואי למינימום.

לגברים עם עודף עור מרכזי בלבד ניתן לבצע כריתה ישירה של עודף העור (״מתיחת צוואר מרכזית״). מדובר בניתוח קל יותר עם החלמה קצרה וסיכונים מופחתים.

יש לזכור שניתוח זה משאיר צלקת אנכית (לרב בצורת ״זיגזג״) במרכז הצוואר, ומתאים לגברים עם עור צוואר גס, ויכולת להסתיר את הצלקת באמצעות זיפים או זקן.

האם ניתן לשלב ניתוח מתיחת צוואר עם ניתוחים נוספים?

כן. ניתן לשלב ניתוח מתיחת צוואר עם כל ניתוח אחר באזור הפנים, ולעיתים אף עם ניתוחים אחרים, ובעיקר ניתוחים לעיצוב הגוף (למשל לאחר ירידה משמעותית במשקל).

למעשה ניתוח מתיחת צוואר נפוץ יותר בשילוב עם מתיחת פנים מאשר כניתוח נפרד בפני עצמו.

תהליך ההחלמה מהניתוח

תהליך ההחלמה ממתיחת צוואר דומה להחלמה משאר ניתוחי הצערת הפנים. לרב תהליך ההחלמה אורך בין שבוע לשבועיים. במהלך התקופה הראשונה להחלמה יש להשתמש בחבישת לחץ, ולהימנע מפעילות מאומצת, צריכת מאכלים או משקאות חמים מאוד, לעיסה מאומצת, וחשיפה לשמש או למקורות מים ציבוריים (ים, בריכה).

לא ניתן לצבוע את השיער למשך מס׳ שבועות לאחר הניתוח ולכן מומלץ לעשות זאת בימים שטרם הניתוח. רב המטופלים/ות יוכלו לשוב לעבודה משרדית ולפעילויות היום-יום לאחר כשבועיים, ולפעילות ספורטיבית כשישה שבועות מהניתוח.

ההחלמה יכולה להיות מלווה בכאבים, אך לרב מדובר בכאבים קלים המוגבלים לימים הראשונים לאחר הניתוח.

מהם הסיכונים בניתוח?

הסיכונים בניתוח מתיחת צוואר דומים מאוד לסיכונים בניתוח הרמת פנים. ככלל, בכל ניתוח קיים סיכון לדימום לאחר הניתוח ולזיהום באתר הניתוח.

בניתוחי מתיחת צוואר הסיכון לדימום (ע״פ הספרות העולמית) הוא כ2%, כאשר אצל גברים הסיכון מוגבר עד כדי פי 4 מנשים. אני נוהג להשתמש במהלך הניתוח בחומרים אשר מונעים דימום והופכים את הסיבוך הזה לנדיר ביותר.

זיהום בניתוחי צוואר הינו אירוע נדיר, בשל אספקת הדם הטובה לצוואר. אם בכל זאת מתרחש זיהום, לרב ניתן לטפל בו באופן שמרני באמצעות אנטיביוטיקה.

שני סיכונים אחרים שחשוב להתייחס אליהם בהקשר לניתוח הרמת פנים הם פגיעה עצבית תחושתית, ופגיעה עצבית מוטורית (תנועתית). פגיעה תחושתית בצוואר הינה למעשה תוצאה צפויה של הניתוח ונובעת מהרמת העור לצורך הניתוח (מופיעה תחושת ״נימול״).

לרוב התחושה חוזרת בתוך שישה שבועות עד שלושה חודשים. פגיעה מוטורית עלולה להתרחש כתוצאה מתהליך המתיחה או מצריבה של כלי דם הסמוכים לעצבים. מדובר בדר״כ בפגיעה בתנועת זווית הפה. לרב תחול התאוששות מלאה תוך שישה עד שמונה שבועות. במקרים נדירים תישאר חולשה קבועה. חשוב לציין כי אין מדובר בסיבוך שכיח.

ככלל ניתוח מתיחת צוואר הוא ניתוח בטוח ונפוץ. הניתוח מיועד לנשים ולגברים בטווח גילאים רחב, ומעניק תוצאות אסטטיות ואיכות חיים טובה.

הנושאים עליהם אני שם דגש בניתוח הם: ביצוע ניתוח בטוח, צמצום תופעות הלוואי למינימום והשגת מראה צוואר אסטתי ונעים בהרמוניה עם מבנה ומראה הפנים.