חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
enosseT leirA .rD
ניתוח הצמדת אוזניים

ניתוח הצמדת אוזניים

אוזניים בולטות מהוות מעמסה רגשית וחברתית, במיוחד בשלבים הראשונים של תהליך הסוציאליזציה – גילאי הגן והכיתות הנמוכות. בניתוח זה אני מצמיד את האפרכסת אל הראש, באופן שימנע את הצורך להשתמש בשיער כהסוואה, ויאפשר לבחור בתספורות קצרות או לאסוף את השיער בקוקו או צמה

מהי מטרת הניתוח?

אוזניים בולטות נובעות לרב מאחת משתי בעיות נפוצות או משילוב שלהן:

  • זוית רחבה בין אפרכסת האוזן לבין הגולגולת באיזור שמאחורי האפרכסת.
  • הגדרה לקויה של קפלי הסחוס בתוך האפרכסת.

בניתוח הצמדת אוזניים נשאף לטפל במרכיבי האפרכסת תוך סגירת הזוית שבין האפרכסת לגולגולת והגדרת מבנה האפרכסת באופן תקין.

מה עושים בניתוח?

בניתוח אני מסיר מקטע של עור עודף מאחורי האוזן, מפריד בין העור לסחוס האפרכסת, ומעצב את סחוס האפרכסת באמצעות תפרים עד לקבלת המראה הרצוי. לאחר מכן אני מגדיר את הזוית הרצויה בין האפרכסת לגולגולת.

הצלקת בניתוח זה נמצאת בנקודת קיפול העור מאחורי האפרכסת, וקשה מאוד להבחין בה. לעיתים יש צורך להסיר עוד עור באזור תנוך האוזן ע״מ להצמידו.

למי מתאים הניתוח?

ניתוח להצמדת אוזניים מתאים לכל מי שסובל מאפרכסת בולטת, אשר מפריעה מבחינה אסתטית או חברתית. גם מטופלים/ות הסובלים/ות מאסימטריה בין האוזניים יכולים להפיק תועלת מניתוח זה. ניתן לבצע את הניתוח החל מגיל 6.

לכמה זמן מחזיקה תוצאת הניתוח מעמד?

תוצאות הניתוח מחזיקות מעמד לכל החיים. לעיתים ניתקל במצבים בהם עקב טראומה מקומית (חבלה), ישתחרר אחד התפרים ותהיה חזרה של בלט האפרכסת, אך זהו מצב חריג.

האם יש סוגים שונים של הניתוח?

כן. ישנה שיטה לבצע את הניתוח תוך החלשה של סחוס האפרכסת. בשיטה זו עולה הסיכון לשבר בסחוס וכתוצאה מכך עיוות של האפרכסת.

אני נוקט בשיטה זו במקרים יחודיים בלבד. לרב אין צורך להחליש את הסחוס והשיטה הסטנדרטית והבטוחה יותר מניבה תוצאות מעולות.

האם ניתן לשלב ניתוח להצמדת אוזניים עם ניתוחים אחרים?

ניתן לבצע את הניתוח במשולב עם עוד ניתוחים. סדר הפעולות יקבע לפי מדרג הסטריליות של הניתוחים (לדוגמא – בשילוב עם ניתוח אף, שהוא ניתוח פחות סטרילי מניתוח הצמדת אוזניים, אבצע קודם כל את ניתוח האוזניים ורק לאחר מכן את ניתוח האף).

במידה והניתוח מבוצע בשנות הילדות, נדיר שישולב בו עוד ניתוח.

תהליך ההחלמה מהניתוח

תהליך ההחלמה מניתוח הצמדת אוזניים הוא פשוט יחסית. בשבועיים הראשונים יש לחבוש סרט אלסטי (דומה לסרט למניעת הזעה המשמש בעת פעילות ספורטיבית) על האוזניים במשך כל שעות היממה.

בשבועות העוקבים ניתן להסתפק בחבישת הסרט בשעות הלילה בלבד. יש להקפיד על הימנעות מפעילות מאומצת, חשיפה לשמש, ושחיה בים/בריכה. הכאבים לאחר הניתוח הם קלים יחסית, לרב מוגבלים לימים הראשונים לאחר הניתוח וניתנים לשליטה באמצעות נוגדי כאבים.

מהם הסיכונים בניתוח?

כבכל ניתוח, גם בניתוח הצמדת אוזניים קיים סיכון לזיהום או לדימום. אילו מצבים נדירים, ההופכים נדירים עוד יותר בעקבות חומרים ספציפיים אשר אני עושה בהם שימוש במהלך הניתוח.

סיכונים נוספים בניתוח כוללים אסימטריה בין האוזניים, עיוות במראה האפרכסת, או חזרה של בלט האוזן. בכולם ניתן לטפל, וככלל הם נדירים מאוד.

לסיכום: ניתוח הצמדת אוזניים הוא ניתוח בטוח ונפוץ, מתאים לשני המינים, וניתן לבצעו החל מגיל 6. התוצאות לרב משביעות רצון, ומשפרות הן את המראה והן את התפקוד החברתי והביטחון העצמי.

בעת הניתוח אני מקפיד על ביצוע ניתוח בטוח, ללא הצמדת יתר, ועם התוצאה הטבעית ביותר האפשרית.