חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
enosseT leirA .rD
ניתוח עפעפיים

ניתוחי עפעפיים

עודפי עור ושומן, והיחלשות השריר ההיקפי של ארובת העין מופעים אצל כולנו במשך השנים. תהליכים אלו עלולים לשוות לעין מראה ״כבוי״ או ״סגור״, וכן לתרום להופעת ״שקיות״ מתחת לעין. ניתוח עפעפיים מטפל בבעיות אלו ומרענן את מראה העין. בסיומו מתקבל מראה מואר וצעיר יותר של העין

מהי מטרת הניתוח?

ניתוח עפעפיים נועד לשפר את מראה העפעפיים והעין, אך גם לשפר את תפקוד העפעפיים, אם על ידי הפחתת העומס מהעפעף העליון והקלה על פתיחתו (בעיקר בשעות הערב המאוחרות או בזמן עייפות), ואם על ידי הידוק העפעף התחתון ומניעת דמעת, יובש, וגירוי בעין. בניתוח זה אנו למעשה מחזירים את העפעפיים למראה צעיר ורענן יותר ובמקביל מקבלים שיפור בתחושה בעקבות שיפור התפקוד של העפעף.

מה עושים בניתוח?

בניתוח עפעפיים עליונים לרב אני מסיר עודפי עור ושומן מהעפעף ובכך מקל על פעילותו. במידה וקיים שגשוג יתר של השריר אני מסיר גם חלק מהשריר, אך לרב ניתן להסתפק בהידוק השריר בלבד. במטופלים/ות רזים/ות או באלו שאיבדו נפח ניכר בפנים, לעיתים אני ממקם מחדש את השומן במקום להסירו ע״מ להימנע מקבלת מראה ארובה ״ריקה״ ועין שקועה, אשר משווה לעין מראה מבוגר יותר.

במקרים רבים, העומס על העפעף העליון (וכן חלק מהפגם האסתטי בו) נובע דווקא בשל צניחה של הגבה, ואז יש לבצע ניתוח משולב שבו מרימים את הגבה, ומטפלים בעודפי העור והשומן בעפעף העליון. מצב זה הינו נפוץ ביותר.

בניתוחי עפעפיים תחתונים אני מסיר את עודפי העור והשומן, ולרב גם מהדק ומותח הצידה את העפעף. הידוק העפעף יכול להתבצע דרך אותו החתך של ניתוח העפעף התחתון, אך הוא יעיל יותר כאשר הוא מתבצע דרך החתך של ניתוח העפעף העליון דווקא. לכן שילוב ניתוחים לעפעפיים עליונים ותחתונים, עדיף בעיני.

הצלקת בניתוחי עפעפיים עליונים ממוקמת בקפל עור טבעי בעפעף העליון והיא נראית כקפל עור. קשה מאוד להבחין בצלקת זו כבר בשבועות הראשונים לאחר הניתוח.

הצלקת בניתוחי עפעפיים תחתונים ממוקמת ממש בתחתית קו הריסים, וגם בה קשה מאוד להבחין כבר בשלבי ההחלמה הראשונים.

למי מתאים הניתוח?

הניתוח מתאים לכל מי שסובל מעומס וקפלי עור על העפעפיים העליונים, וצניחה או מראה מבוגר של העפעפיים התחתונים. במידה וצניחת העפעף העליון היא כזו שפוגעת בשדה הראיה (כשהעפעף מסתיר את חלקו העליון של שדה הראיה, ניתן לוודא זאת בבדיקת שדה ראיה אצל רופא עיניים), יש להוסיף לניתוח הקוסמטי גם ניתוח לתיקון צניחת העפעף. כאשר המטופל/ת סובל/ת מיובש ניכר בעין הנובע מפגם ביצור הדמעות (ניתן לבדוק ע״י מבחן פשוט אצל רופא העיניים), רצוי להימנע מניתוח עפעפיים.

כמה זמן מחזיקה תוצאת הניתוח מעמד?ֿ

הבעיות בהן מטפלים ניתוחי העפעפיים נובעות יותר מתהליך ההזדקנות ופחות מפעילות כח הכובד על הרקמות. תהליכים אלו הינם אינדיבידואליים, אך לרב מדובר בתהליכים איטיים ביותר.

אמנם תהליכים אלו ימשיכו גם לאחר הניתוח, אך ניתוח עפעפיים חוזר אינו שכיח, ולרב אין צורך לחזור עליו במהלך החיים. פגמים הנובעים מצניחת הגבות יופיעו שוב תוך כחמש שנים, וסביר שיהיה צורך לחזור על הרמת גבות במידה ובוצעה בניתוח הראשון.

האם יש סוגים שונים של ניתוחי עפעפיים?

הווריאציה בניתוחי עפעפיים עליונים (ללא פגיעה בשדה ראיה) אינה גדולה, ולרוב השיטות לביצוע הניתוח דומות. בניתוחי עפעפיים תחתונים קיימות גישה פנימית (דרך הרירית הפנימית של העפעף), וגישה חיצונית (דרך החתך העורי). ההבדל בין שתי השיטות השונות נעוץ בגישה לשומן שאנו מעוניינים להסיר.

שומן זה נמצא בחלק הפנימי של העפעף, מאחורי מנגנון השרירים המניעים את העפעף. לכן הגישה הפנימית מאפשרת גישה ישירה יותר לשומן זה, ללא סיכון מנגנון השרירים של העפעף. מסיבה זו אני דוגל בשיטה הפנימית. קיימים מצבים ספציפיים בהם אעדיף לנקוט בשיטה החיצונית.

האם ניתן לשלב ניתוחי עפעפיים עם ניתוחים נוספים?

בהחלט כן. ראשית קיים השילוב הנפוץ שבין ניתוחי עפעפיים עליונים ועפעפיים תחתונים. שנית, במקרים רבים נשלב ניתוח עפעפיים עליונים עם ניתוח הרמת גבות. השילוב עם ניתוחי מתיחת פנים, גם הוא נפוץ ביותר.

ההחלמה מהניתוח

ההחלמה מהניתוח מהירה מאוד. לרב ניתן להסיר את התפרים בתוך 3-5 ימים מהניתוח. לאחר הניתוח יכולים להופיע כאבים קלים, נפיחויות, שטפי דם, ותחושות יובש או גוף זר (כמו גרגירי חול בעין). תופעות אלו לרב יחלפו לאחר מס׳ ימים וניתן לזרז את ההחלמה באמצעים תרופתיים.

במהלך התקופה הראשונה להחלמה יש להימנע מפעילות מאומצת וחשיפה לשמש או למקורות מים ציבוריים (ים, בריכה).

רב המטופלים/ות יוכלו לשוב לעבודה משרדית ולפעילויות היום-יום לאחר כשבוע עד שבועיים, ולפעילות ספורטיבית כשישה שבועות מהניתוח.

מהם הסיכונים בניתוח?

ככלל, בכל ניתוח קיים סיכון לדימום לאחר הניתוח, ולזיהום באתר הניתוח. בניתוחי עפעפיים דימום הינו אירוע נדיר ביותר, אך עלול להצריך פעולה דחופה. אני נוהג להשתמש במהלך הניתוח בחומרים אשר מונעים דימום והופכים את הסיבוך הזה לנדיר עוד יותר.

זיהום בניתוחי עפעפיים הינו אירוע נדיר מאוד. אם בכל זאת מתרחש זיהום, לרב ניתן לטפל בו באופן שמרני באמצעות אנטיביוטיקה.

סיכונים אחרים שיש לציין הם: פגיעה בעצימת העין כתוצאה ממשיכה של העפעף העליון או התחתון (לרב ניתן לטיפול ע״י עיסוי של העפעף), ופגיעה בראיה – אירוע נדיר ביותר אשר מצריך התערבות מהירה.

לסיכום: ניתוחי עפעפיים הם ניתוחים נפוצים ובטוחים, המספקים חוויה אסטתית ותפקודית משופרת, מלווים באחוזי שביעות רצון גבוהים והחלמה מהירה וקלה יחסית. לרב אין צורך לחזור עליהם במהלך החיים. בניתוחים אלו אני מקפיד על ביצוע ניתוח בטוח, תוך צמצום תופעות הלוואי למינימום, והשגת מראה טבעי, צעיר, ״מואר״, וללא ריקון יתר של ארובת העין.