חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
enosseT leirA .rD
מתיחת פנים

מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים, או בשמו הלועזי והמדוייק יותר – ניתוח הרמת פנים (Face-Lift), הוא ניתוח בו אנו מנסים ״להילחם״ בפגעי הזמן, ולהחזיר מבנים מסויימים בפנים למיקומם המקורי טרם תהליכי הצניחה וההזדקנות. זהו הניתוח העיקרי בתחום ניתוחי הצערת הפנים, וניתן לשלבו עם ניתוחים נוספים מתחום זה. בניתוח זה אני מקפיד לשמר את תווי הפנים המקוריים של המטופל/ת ע״מ לקבל בסופו של דבר את התוצאה הטבעית ביותר

מהי מטרת הניתוח?

מטרת הניתוח היא לשוות לפנים מראה נינוח ורענן.

אמנם המראה המתקבל (חזרת נפח לעצמות הלחיים, שיפור במרקם העור, ביטול צניחת העור, היעלמות קמטים וכו..) מתורגם אצלנו למראה ״צעיר״ יותר, אבל בניתוח הרמת פנים אנו לא ״מחזירים את השעון לאחור״.

מטרתנו היא לקבל את המראה הטוב ביותר האפשרי, ההולם (באופן רחב) את קבוצת הגיל שבה נמצא/ת המטופל/ת.

מה עושים בניתוח?

בניתוח הרמת פנים אני מסיר עודפי עור, וממקם מחדש את כריות השומן בלחי, ובאיזור קו הלסת התחתונה.

פעולות אלו משטיחות ומבטלות קמטים וקפלים (בעיקר הקפלים שבצידי האף, הפה, והסנטר) מדגישות את עצם הלחי, מגדירות היטב את קו הלסת התחתונה, ולעיתים אף מרימות ומותחות את הקצה הצידי של הגבה.

לעיתים אובדן הנפח בפנים משמעותי יותר מהצניחה ואז אשאף גם להחזיר נפחים, אם ע״י הזרקת חמרי מילוי, או ע״י הזרקת שומן עצמי (שנשאב מאיזור אחר בגוף במהלך אותו הניתוח).

הצלקות בניתוח משתנות בהתאם לפעולות הננקטות, אך לרב יכללו צלקות על או בתוך קו השיער, בקדמת ובתוך האוזן, סביב תנוך האוזן ומאחורי האוזן.

לרוב לאחר סיום תהליך ההחלמה קשה מאוד להבחין בצלקות.

למי מתאים הניתוח?

ניתוח הרמת פנים מתאים לכל מי שחווה צניחה של כריות השומן בלחי, הופעת קפלים עמוקים לצידי האף והפה, הופעת שקע אלכסוני מחלקה הפנימי של העין ועל פני הלחי, מצבורי שומן ש״תלויים״ לצידי הלסת התחתונה ופוגעים בהגדרתה (״בולדוגים״ בשפת היום-יום), או קמטים מרובים ע״פ הפנים.

בשלבים הראשונים של הזדקנות הפנים, ניתן להסוות חלק מהתהליכים הנ״ל באמצעות טיפולים מרפאתיים שונים (הזרקת חמרי מילוי, בוטוקס וכו'). עם זאת, בשלב מסויים, ניתוח יהיה הפתרון הנכון והמתאים.

הנסיון לפתור באמצעות הזרקות בעיות המתאימות לניתוח, מסתיים לרב בתוצאה שאינה משביעת רצון.

קצב הזדקנות הפנים תלוי בגורמים רבים ומגוונים. בין גורמים אלו ניתן למנות: גנטיקה ואיכות עור, עישון וחשיפה למזיקים אחרים, חשיפה לשמש, והרגלי חיים (שינה, תזונה, שתיית נוזלים מרובה, שמירה על אורח חיים פעיל וספורטיבי ועוד).

מסיבה זו אנו נתקלים במטופלים/ות בטווח גילאים רחב ביותר הניגשים לניתוח הרמת פנים. לרב הניתוח מבוצע במטופלים/ות החל מהעשור החמישי לחיים, ולעיתים יותר מפעם אחת במהלך החיים.

כמה זמן מחזיקה תוצאת הניתוח מעמד?

כאמור, קצב הזדקנות הפנים נקבע ע״י גורמים רבים ולכן גם משתנה מאדם לאדם. תהליך ההזדקנות מעוכב, ואף מוחזר לאחור במידת מה, בעקבות הניתוח, אך בכל זאת נמשך גם לאחר הניתוח.

ככלל נהוג לחשוב שתוצאות הניתוח יחזיקו מעמד בין 10-15 שנה, כאשר גם בשנים אלו יחולו שינויים במראה הפנים.

האם יש סוגים שונים של מתיחת פנים?

כן. מתיחות פנים נבדלות זו מזו בהיקף הניתוח, ובעומק הרקמות המנותחות.

מבחינת היקף המתיחה ניתן להבדיל בין הרמת פנים מלאה, לבין ניתוחים מצומצמים יותר כגון מיני הרמת פנים, או הרמה של מרכז הפנים בלבד. ניתוחים אלו הינם פשוטים יותר, וההחלמה מהם קלה וקצרה יותר.

עם זאת הם מטפלים רק בחלק ממרכיבי הפנים וחשוב להתאים את סוג הניתוח לבעיות הקיימות.

מבחינת עומק הרקמות המנותחות, ישנם ניתוחים בהם עיקר העבודה נעשית ממש מעל עצמות הפנים כאשר אין הפרדה בין העור ושאר הרקמות שבין העור לעצמות, וישנם ניתוחים המתבצעים במישורים שטחיים יותר וקרובים יותר לעור.

אני דוגל בניתוח המתבצע בעומק מעטפת שרירי ההבעה. ניתוח זה מאפשר לי לעצב את המבנים העמוקים של הפנים בנפרד ממתיחת העור עצמו.

גמישות טכנית זו משמעותה שניתן להתייחס לכל מרכיב של הפנים בנפרד ולתת לכל בעיה פתרון ספציפי המתאים לה.

מחקרים רבים הדגימו את עליונותה של שיטה זו ע״פ שיטות אחרות, הן מבחינת התוצאה הקוסמטית לאורך זמן, והן מבחינת אורך ואופן ההחלמה מהניתוח.

האם ניתן לשלב ניתוח הרמת פנים עם ניתוחים נוספים?

כן. כפי שהוסבר למעלה, ניתוח הרמת פנים הוא הניתוח העיקרי בתחום הצערת הפנים.

ניתוחים אחרים כוללים ניתוח הרמת גבות או מצח, ניתוח הצערת עפעפיים עליונים ותחתונים, ניתוח הרמת צוואר, קילוף (פילינג) או שיוף עור הפנים, והזרקת שומן לפנים.

ניתן לשלב הרמת פנים עם אחד או יותר מניתוחים אלו ואף עם כולם.

השילוב הנפוץ ביותר הוא עם הרמת צוואר, אך שכיח מאוד שנבצע ניתוח אחד המשלב הרמת גבות, הרמת פנים, הצערת עפעפיים עליונים ותחתונים, הרמת צוואר, הזרקת שומן לפנים ושיוף של העור (סביב הפה בעיקר).

תהליך ההחלמה מהניתוח

לרב תהליך ההחלמה מהניתוח אורך בין שבוע לשבועיים, אך במידה ומשולב קילוף או שיוף של העור, יכולה להישאר אדמומיות אשר תחלוף רק לאחר מס׳ חודשים.

במהלך התקופה הראשונה להחלמה יש להשתמש בחבישת לחץ, ולהימנע מפעילות מאומצת, צריכת מאכלים או משקאות חמים מאוד, לעיסה מאומצת, וחשיפה לשמש או למקורות מים ציבוריים (ים, בריכה).

לא ניתן לצבוע את השיער למשך מס׳ שבועות לאחר הניתוח ולכן מומלץ לעשות זאת בימים שטרם הניתוח.

רוב המטופלים/ות יוכלו לשוב לעבודה משרדית ולפעילויות היום-יום לאחר כשבועיים, ולפעילות ספורטיבית כשישה שבועות מהניתוח.

ההחלמה יכולה להיות מלווה בכאבים, אך לרב מדובר בכאבים קלים המוגבלים לימים הראשונים לאחר הניתוח.

מהם הסיכונים בניתוח?

ככלל, בכל ניתוח קיים סיכון לדימום לאחר הניתוח, ולזיהום באתר הניתוח.

בניתוחי הרמת פנים הסיכון לדימום (ע״פ הספרות העולמית) הוא כ2%, כאשר אצל גברים הסיכון מוגבר עד כדי פי 4 מנשים.

אני נוהג להשתמש במהלך הניתוח בחומרים אשר מונעים דימום והופכים את הסיבוך הזה לנדיר ביותר.

זיהום בניתוחי פנים הינו אירוע נדיר, בשל אספקת הדם הטובה לפנים.

אם בכל זאת מתרחש זיהום, לרב ניתן לטפל בו באופן שמרני באמצעות אנטיביוטיקה.

שני סיכונים אחרים שחשוב להתייחס אליהם בהקשר לניתוח הרמת פנים הם פגיעה עצבית תחושתית, ופגיעה עצבית מוטורית (תנועתית).

פגיעה תחושתית בלחי הינה למעשה תוצאה צפויה של הניתוח ונובעת מהרמת העור לצורך הניתוח (מופיעה תחושת ״נימול״). לרב התחושה חוזרת בתוך שישה שבועות עד שלושה חודשים.

פגיעה מוטורית עלולה להתרחש כתוצאה מתהליך המתיחה או מצריבה של כלי דם הסמוכים לעצבים. לרב תחול התאוששות מלאה תוך שישה עד שמונה שבועות. במקרים נדירים תישאר חולשה קבועה של שרירי הפנים. חשוב לציין כי אין מדובר בסיבוך שכיח.

ככלל, ניתוח הרמת פנים הוא ניתוח שכיח ובטוח, המיועד הן לנשים והן לגברים, ומשיג תוצאות מצויינות המשפרות הן את המראה והן את ההרגשה הכללית ואיכות החיים.

הנושאים עליהם אני שם דגש במהלך הניתוח, הם: ביצוע ניתוח בטוח, צמצום תופעות הלוואי למינימום, והשגת מראה אסטתי, טבעי ולא ״מנותח״.