חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
enosseT leirA .rD
הרמת גבות

הרמת גבות

עם השנים, הגבות צונחות ומשוות לנו מראה זועף ועייף. כמו כן הגבות הצונחות מהוות מעמסה משמעותית על העפעפיים העליונים, לעיתים עד כדי קושי בפתיחת העיניים ופגיעה בשדה הראיה. ניתוח הרמת גבות מעניק לפנים מראה אופטימי ומזמין יותר, ומקל על פתיחת העיניים

מהי מטרת הניתוח?

מטרת הניתוח היא למקם את הגבות במיקום הנכון בהתאם למבנה הפנים ומין המטופל/ת.

אצל גברים שיא גובה הגבה יהיה מעט מעל גבול ארובת העין, בעוד שאצל נשים, שיא הגובה ממוקם בנקודה גבוהה יותר, לרב כסנטימטר עד סנטימטר וחצי מעל גבול ארובת העין.

המיקום הנכון של הגבה מעניק תוצאה קוסמטית נעימה וטבעית, ובמקביל מסיר עומס משמעותי מהעפעף העליון.

מה עושים בניתוח?

בניתוח הרמת גבות אני מסיר עודפי עור מהמצח העליון (קרוב לקו השיער), ומקבע את הגבה למיקומה התקין תוך ניתוק מבנים המושכים את הגבה מטה.

קיבוע זה, אין משמעותו אובדן היכולת להרים או לכווץ את הגבות. תנועת הגבות נשמרת, אך מתחילה מנקודה גבוהה יותר.

הצלקות בניתוח נמצאות על קו השיער ובתוכו ולרב קשה מאוד להבחין בהן לאחר סיום תהליך ההחלמה, במיוחד אצל מי שהולך/ת עם תסרוקת ״פוני״ או כל תסרוקת אחרת בה השיער מכסה את חלקו העליון של המצח.

למי מתאים הניתוח?

הניתוח מתאים לכל מי שחווה צניחה של הגבות, או שסובל/ת מחריצים רוחביים במצח (המעידים על פעילות יתר של שרירי המצח ע״מ להחזיק את הגבות במקומן ולהקל את העומס מהעפעפיים העליונים).

כמו כן במידה ושמתם לב לקפל שנוצר בחלקו החיצוני של העפעף העליון, או שאתם מתקשים להחזיק את העיניים פקוחות בשעות המאוחרות של הערב ובזמן עייפות, יתכן שאתם סובלים מצניחה של הגבה ויש מקום לפנות לבדיקה. כמו כן, ישנם אנשים עם מבנה גבה המשווה לעיין מראה סגור וכבוי גם בצעירותם, טרם תחילת תהליך הצניחה.

גם במצב זה, הרמת גבה יכולה לשפר את המצב ולשוות מראה מואר ורענן יותר. זוהי גם הסיבה שטווח הגילאים לניתוח זה הינו רחב ביותר, וישנם מטופלים/ות הפונים/ות לניתוח זה כבר בתחילת העשור השלישי לחייהם (גילאי עשרים מוקדמים).

כמה זמן מחזיקה תוצאת הניתוח מעמד?

מבנה הפנים, איכות הרקמות, החשיפה לשמש ועוד גורמים רבים משפיעים על צניחת הגבות, ולכן קצב הצניחה החוזרת משתנה מאדם לאדם. ככלל, רב ניתוחי הרמת הגבות יחזיקו סביב 5 שנים ולעיתים עד 10 שנים.

נדיר שתוצאות הניתוח ישמרו לאורך תקופה ארוכה יותר. הרמת גבות חוזרת היא ניתוח נפוץ, ואין זה נדיר שמטופל/ת ינותחו יותר מפעם אחת במהלך החיים.

האם יש סוגים שונים של הרמת גבות?

כן. ניתן לבצע הרמת גבות בעומק העצם, או בעומק מעטפת שריר ההבעה של המצח. ע״פ הספרות הרפואית סוגי הניתוחים השונים אינם מתאפיינים בתוצאות או אורך חיים שונים, ואף הסיכונים דומים.

ההחלמה מניתוח בעומק מעטפת שריר ההבעה של המצח קלה יותר, ולכן אני דוגל בניתוח זה.

אצל גברים מבוגרים, עם עור מצח גס ורווי קפלים, ניתן לבצע הרמת גבות ״ישירה״. בניתוח זה אני מסיר את עודפי העור בצמוד לגבה (במקום בחלקו העליון של המצח). ומרים את הגבה למיקום גבוה יותר בהתאם לצורך.

מדובר בניתוח פשוט, עם החלמה קלה ביותר, אשר ניתן לבצע בהרדמה מקומית. ניתוח זה מתאים במיוחד לגברים בעלי קו שיער גבוה (או קרחת), בהם קשה להסתיר את הצלקת המתקבלת בניתוח הרמת גבות סטנדרטי.

האם ניתן לשלב ניתוח הרמת גבות עם ניתוחים אחרים?

כן. מכיוון שמדובר בניתוח עם תהליך החלמה קל יחסית, ניתן להוסיף אותו לניתוחים רבים אחרים.

נפוץ מאוד שניתוח זה יבוצע ביחד עם ניתוח הרמת פנים, או עם ניתוחי עפעפיים. לעיתים קיימת בעיה משולבת בין העפעף העליון והגבה.

במצב זה תהיה זו טעות לא לבצע ניתוח הרמת גבות בשילוב עם ניתוח עפעפיים, ולעיתים אף לא ניתן לבצעם בנפרד.

תהליך ההחלמה מהניתוח

ההחלמה מניתוח הרמת גבות היא בדר״כ קלה ומהירה. רב המטופלים/ות יוכלו לחזור לעבודה משרדית ופעילות יומיומית רגילה כשבוע עד 10 ימים לאחר הניתוח.

במהלך התקופה הראשונה להחלמה יש להימנע מפעילות מאומצת וחשיפה לשמש או למקורות מים ציבוריים (ים, בריכה).

לא ניתן לצבוע את השיער למשך מס׳ שבועות לאחר הניתוח ולכן מומלץ לעשות זאת בימים שטרם הניתוח.

ההחלמה יכולה להיות מלווה בכאבים, אך לרב מדובר בכאבים קלים המוגבלים לימים הראשונים לאחר הניתוח.

מהם הסיכונים בניתוח?

ככלל, בכל ניתוח קיים סיכון לדימום לאחר הניתוח, ולזיהום באתר הניתוח. בניתוחי הרמת גבות הסיכון לדימום הוא נמוך מאוד, אפילו בהשוואה לניתוחי פנים אחרים.

אני נוהג להשתמש במהלך הניתוח בחומרים אשר מונעים דימום והופכים את הסיבוך הזה לנדיר ביותר.

זיהום בניתוחי הרמת גבות הינו אירוע נדיר, בשל אספקת הדם הטובה למצח. אם בכל זאת מתרחש זיהום, לרב ניתן לטפל בו באופן שמרני באמצעות אנטיביוטיקה.

סיכון נוסף שחשוב להתייחס אליו בהקשר לניתוח הרמת גבות הוא פגיעה עצבית מוטורית (תנועתית) המתבטאת בצניחה של הגבה. פגיעה מוטורית עלולה להתרחש כתוצאה מתהליך המתיחה או מצריבה של כלי דם הסמוכים לעצבים.

לרוב תחול התאוששות מלאה תוך שישה עד שמונה שבועות. במקרים נדירים תישאר חולשה קבועה של שרירי המצח. חשוב לציין כי אין מדובר בסיבוך שכיח.

ככלל ניתוח הרמת גבות הוא ניתוח שכיח ובטוח, המיועד הן לנשים והן לגברים בטווחי גילאים רחבים ביותר, ומשיג תוצאות מצויינות המשפרות הן את המראה וההרגשה הכללית והן את איכות החיים (בעיקר במקרים של עומס על העפעף העליון).

הנושאים עליהם אני שם דגש במהלך הניתוח, הם: ביצוע ניתוח בטוח, צמצום תופעות הלוואי למינימום, והשגת מראה אסטתי, טבעי ולא ״מופתע״, עם ארובת עין פתוחה ומוארת.