חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בוטוקס לקמטים ולהזעת יתר

קיימים מס׳ תכשירים המבוססים על פעילות בוטולינים טוקסין A, כאשר בישראל זמינים שלושה מהם – בוטוקס (אונבוטוליניום טוקסין A), קסאומין (אינקובוטוליניום טוקסין A), ודיספורט (אבובוטוליניום טוקסין A). לשלושת התכשירים פעילות דומה מאוד ואין אחד שעדיף על השני באופן גורף. עם זאת, ישנם אנשים אשר אצלם אחד התכשירים יהיה יעיל יותר, ואחרים בהם השני יפגין פעילות טובה יותר. במרפאתי שלושת התכשירים זמינים וניתן להתאים את התכשיר הנכון לכל מטופל/ת. בהמשך המאמר נתייחס לבוטוקס כשם גנרי לשלושת התכשירים וכל האמור נכון לבוטוקס, לקסאומין, ולדיספורט. בוטוקס הינו תכשיר המוזרק לפנים לצורך הרפיית וביטול פעילות יתר של חלק משרירי ההבעה, ע״מ להחליק ולהעלים קמטי הבעה שונים. בוטוקס שונה מחומרי מילוי בכך שהוא אינו ממלא קפלים, אלא משתק את השריר הגורם לקמט. בוטוקס גם מוריד את כמות הזיעה המופקת ומביא להקלה במקרים של הזעת יתר.

לא כל שריר היוצר קמט בפנים מתאים להזרקת בוטוקס. האיזורים השכיחים להזרקת בוטוקס הינם: המצח, האיזור שבין הגבות וצידי העיניים. אזורים נוספים בהם ניתן להזריק הם גשר האף, הצוואר והסנטר. 

תוצאות הטיפול אינן מיידיות ולרב נמתין בין חמישה לשבעה ימים עד קבלת האפקט (פרק הזמן המדוייק משתנה מתכשיר לתכשיר כאשר דיספורט לרב מתחיל לפעול מעט מוקדם יותר). הטיפול לרב מחזיק מעמד לפרק זמן שבין שלושה לשישה חודשים, אך במטופלים/ות העוברים/ות טיפולים במשך שנים, אנו רואים הארכה של זמן היעילות של הטיפול.
הזרקת בוטוקס למצח מטפלת בקמטי ההבעה הרוחביים הנוצרים מפעילות ממושכת של שריר המצח. שריר זה בא לידי ביטוי כאשר אנו מרימים גבות (למשל בעת הבעת הפתעה או פליאה), אך פעילות זו היא קצרת מועד ולרב אינה מלווה בהיווצרות קמטים.
הקמטים האמורים נוצרים בעיקר כאשר קיימת צניחה קלה של הגבות, ואז באופן בלתי מודע אנו מחזיקים את שריר המצח מכווץ לפרקי זמן ארוכים לצורך שמירת הגבות בגובה תקין.
זוהי הסיבה ששיתוק מלא של המצח, בנוכחות קמטים עמוקים עלול להביא לידי ביטוי את צניחת הגבות ולהוביל למראה לא רצוי. הרופא צריך לדעת לבחור את האיזורים הנכונים בשריר ע״מ להביא לשיתוק חלקי אשר מצד אחד יעניק מראה חלק וצעיר יותר, ומצד שני לא יגרום לצניחה של הגבות. לעיתים רצוי לשלב את הטיפול למצח עם טיפול בחמרי מילוי או עם מכשיר הULTRAFORMER3.
הזרקת בוטוקס לאיזור שבין הגבות מטפלת בקמטי ה״זעף״ או ה״חשיבה״. שרירים אלו אחראיים להניע את הגבה פנימה, אך גם להוריד מעט את הגבה. שיתוק שלהם יחליק את קמטי הזעף, אך עלול לגרום להרמה של חלקה הצידי של הגבה (ולתת מראה ״שטני״). גם כאן ניתן לבצע שיתוק חלקי, או לשלב עם טיפול במצח באופן שינטרל את הרמת הגבה. המיקום המדוייק של ההזרקה הוא הסוד לתוצאה מוצלחת.
הזרקת בוטוקס לצידי העיניים מטפלת בקמטי החיוך המופיעים באיזור זה. גם כאן שיתוק מוגזם עלול להרים את הקצה הצידי של הגבה ולהעניק תוצאה לא רצויה, ושוב – שיתוק חלקי ושילוב עם טיפול במצח עשויים לפתור את הבעיה. גם באיזור זה מיקום נכון של השיתוק ימנע תוצאות לא רצויות.
לעיתים נראה ״נדידה״ של הקמטים מטה לאיזור הלחי לאחר טיפול זה, אך תופעה זו היא לרב זמנית וחולפת לאחר שבועיים-שלושה.
בגשר האף ההזרקה מטפלת בקמטי ״ארנב״ – אותם קמטים הנוצרים בעת כיווץ האף, בסנטר ההזרקה מטפלת בגבשושיות וקמטים הנובעים מפעילות השרירים ובצוואר ההזרקה מטפלת בפעילות יתר של השריר המתבטאת ב״מיתרים״ שריריים.
תופעות הלוואי אשר עלולות להיגרם לאחר הזרקת בוטוקס הן – שטפי דם וסימני דקירה, פעילות לא רצויה של התכשיר באתר שגוי, תחושה של שריר תפוס באזור ההזרקה, ותחושה של מחלה דמויית שפעת בימים שלאחר ההזרקה.

במידה והתרחש שטף דם, הפתרון הוא המתנה. לאחר כשבוע עד עשרה ימים שטף הדם לרב יעלם, ועד אז יהיה צורך להסתירו באמצעות איפור. פעילות לא רצויה של התכשיר לרב תיגרם בגין פיזור של החומר לשריר שלא רצינו לשתק.

למשל, הזרקה לצידי העין או בין הגבות אשר מתפשטת אל העפעף וגורמת לצניחתו. תופעה זו נגרמת לרב בשל לחץ מקומי (עיסוי, מריחת קרם, שינה על הפנים) בשעות שלאחר ההזרקה, ולכן רצוי להימנע מכך לפחות בארבע השעות הראשונות לאחר ההזרקה. אני לרב ממליץ להקפיד להימנע מלחץ מקומי עד למחרת ההזרקה. 
חשוב לציין כי ניתן לטפל בפעילות לא רצויה של התכשיר ע״י טיפול נוגד (למשל טיפות עיניים במקרים של צניחת עפעף), או שיתוק של שריר אחר (למשל שיתוק המצח במקרים של הרמה מוגזמת של הגבה). תופעה זו תלך ותיחלש ולרב תחלוף באופן מלא לאחר כשלושה חודשים. תחושה של שריר תפוס באיזור ההזרקה היא צפויה ולרב חולפת תוך יומיים-שלושה. תחושת שפעת אם תתרחש תחלוף לאחר כיממה.
את הטיפול כדאי לתכנן לימים בהם לא מתוכננת פעילות חברתית לאחר ההזרקה (למשל במקרה של הופעת שטף דם עקב הדקירה), ויש להימנע מלחץ על האזור ומפעילות ספורטיבית מאומצת עד למחרת ההזרקה. אני ממליץ להישאר בסביבה ממוזגת בפרק זמן זה.
במקרים של הזעת יתר ניתן להזריק לאיזור המעורב (לרב בבתי השחי, אך ישנם איזורים נוספים) בוטוקס. לאחר כעשרה ימים נבצע הערכה של השיפור בהזעה. האפקט נשמר כאמור למס׳ חודשים, כאשר לאחריו חוזר המצב לקדמותו.
ישנן שמועות לפיהן לאחר סיום פעילות התכשיר יש אפקט ״ריבאונד״ עם הגברה בהזעה, אך שמועות אילו אינן נכונות. התחושה הזו היא סובייקטיבית ונובעת מעליה יחסית בהזעה ביחס לתקופת פעילות התכשיר. אין סיכון בביצוע הזרקות חוזרות.
הזרקת בוטוקס הינה קצרה ופשוטה, ונדיר שתגרור אחריה סיבוכים משמעותיים. מדובר בחומר בטוח, אשר קיבל את אישור הרשויות בארה״ב, אירופה, וישראל ומניב תוצאות מצויינות בהתערבות מינימלית.